Od 1 stycznia bieżącego roku wraz z wzrostem płacy minimalnej, zmieni się również wysokość kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku wynagrodzenia w wysokości 100% minimalnej płacy, przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniach składkowo-podatkowych, kwota wolna od potrąceń wyniesie 1530 złotych (przy zastosowaniu podstawowych kosztów uzyskania przychodu i kwoty zmniejszającej podatek).
Ustanowienie kwoty wolnej od potrąceń:
Ustalając kwotę wolną od potrąceń, uwzględniać należy nie tylko znowelizowaną płacę minimalną, ale także rodzaj potrącenia, wymiar etatu, koszty uzyskania przychodu oraz to czy pracownik ma prawo do kwoty zmniejszającej miesięczne zaliczki podatkowe czy też nie.

Czynniki które mają wpływ na wysokość kwoty wolnej:
- Minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli w 2100 zł brutto dla pracowników pełnoetatowych w 2018 roku.
- Rodzaj potrącenia. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
- minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniach składkowo-podatkowych, przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz przy dobrowolnych potrąceniach należności na rzecz pracodawcy,
- 80% minimalnego wynagrodzenia - przy dobrowolnych potrąceniach należności na rzecz podmiotów innych niż pracodawca,
- 75% minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi przez pracodawcę,
- 90% minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu kar pieniężnych z odpowiedzialności przewidzianych w art. 108 Kodeksu Pracy.
- Wymiar etatu pracownika: W przypadku pracownika nie pełnoetatowego, kwotę tą pomniejsza się wprost proporcjonalnie do wymiaru etatu oraz odejmuje składki zusowskie i zaliczkę podatkową. Odnosi się to również do potrąceń dobrowolnych, przy których wymagana jest zgoda pracownika. O czym stanowi pismo Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 22 lutego 2011 roku.